Trwa ładowanie...

 

Trwa zapisywanie na newsletter...

Jak przetrwać brexit – broszura informacyjna dla polskich przedsiębiorców

12 września br.  wiceminister przedsiębiorczości i technologii Marcin Ociepa oraz wiceminister spraw zagranicznych Konrad Szymański zaprezentowali broszurę „Brexit – co powinien wiedzieć przedsiębiorca?”

Napodmiane

Fot. Tymon Markowski/MSZ

 Publikacja ma pomóc w przygotowaniach i pokazać możliwy wpływ brexitu na polski biznes. Przedstawione w niej zostały dwa scenariusze. Pierwszy to „uporządkowany  brexit”, który gwarantuje stabilność dotychczasowych relacji gospodarczych poprzez zachowanie okresu przejściowego we wzajemnej wymianie handlowej. Drugi scenariusz tzw. „twardy brexit”, oznacza, że z chwilą wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej stanie się ona z dnia na dzień „państwem trzecim”z wszystkimi tego konsekwencjami dla relacji handlowych (konieczność uzyskania szeregu pozwoleń, cła i kontrole graniczne). Każdy z tych wariantów oznacza dużą zmianę dla polskich przedsiębiorców. Skutki brexitu wpłyną na przedsiębiorców, eksportujących i importujących towary i usługi z jednolitego rynku. 

"Wielka Brytania to nasz istotny partner gospodarczy, trzeci największy pod względem wielkości odbiorca polskiego eksportu. Oznacza to jednoznacznie, że przebieg brexitu będzie miał znaczenie strategiczne dla polskich przedsiębiorców. Dziś za pomocą zaprezentowanej broszury chcemy uwrażliwiać przedsiębiorców na nadchodzące zmiany, konfrontując ich z pytaniami na które powinni sobie odpowiedzieć w sytuacji, gdy posiadają relacje biznesowe z brytyjskimi podmiotami, lub też, o czym mniej się mówi, uczestniczą w łańcuchu produkcyjno-dostawczym, który kończy się w Wielkiej Brytanii" – powiedział w trakcie konferencji wiceminister Ociepa. 

Publikacja broszury to niejedyny krok jaki został zaplanowany. Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii będzie kontynuowało kontakty i dialog z przedsiębiorcami bezpośrednio lub za pośrednictwem reprezentujących ich organizacji zapraszając na kolejne spotkania mające na celu informowanie o przebiegu negocjacji i ich wpływie na sytuację polskich przedsiębiorców.

Gdzie uzyskać wsparcie?

Uruchomione zostały skrzynki mailowe: brexit_negocjacje@msz.gov.pl oraz brexit@mpit.gov.pl, na które można przesyłać swoje pytania związanez brexitem.

Można też zgłosić potrzebę udziału eksperta w spotkaniu lub konferencji branżowej.

Dokumenty